Ochrana řidiče a cestujících před úrazem elektrickým proudem

Hlídač izolačního stavu HIST-1 je zařízení určené k trvalému hlídání stavu izolace během provozu trolejbusů na trakčních soustavách se jmenovitým napětím 600 nebo 750 VDC.

HIST-1 trvale hlídá stav základních a přídavných izolací elektrických obvodů trolejbusu a signalizuje řidiči jejich případné zhoršení pod povolené meze. Včasným varováním před možností úrazu elektrickým proudem zvyšuje bezpečnost cestujících a řidiče.

Automatizovaná kontrola stavu izolace přináší významné úspory pracnosti při přípravě trolejbusu před výjezdem na linku a tím přispívá k efektivitě a bezpečnosti provozu po celou dobu životnosti trolejbusu.

Měření celkového izolačního stavu vozidla

Měření celkového izolačního stavu vozidla

Zařízení je odolné vůči přepólování zemněné trakční sítě, umožňuje měření celkového izolačního stavu vozidla i jednotlivých izolací ve všech typech trakčních sítí - izolovaných symetrizovaných, izolovaných nesymetrizovaných, zemněných i kombinovaných.

Typ trakční sítě se volí nastavením centrálního registru a zařízení si podle typu sítě zvolí automaticky příslušnou měřicí metodu. Všechny metody měření tak lze provádět jedním zařízením.

Zařízení umožňuje:

  • Měření izolačních stavů vozidla s využitím umělého středu trakčního napětí, zemněné troleje nebo zemnícího pásku
  • Přesné měření hodnot izolačních odporů pomocí vlastního integrovaného zdroje 48VDC
  • Testování a měření izolačních odporů pomocí vlastního integrovaného zdroje 1000VDC (jednoduché měření stavu vozidla před jeho výjezdem z vozovny), a to pouhým stisknutím tlačítka řidičem, výsledek je zaznamenán v paměti zařízení
  • Komunikaci s dalšími zařízeními prostřednictvím stavových výstupů nebo po komunikačním rozhraním CAN, popř. RS 232 dle požadavku uživatele.

V případě snížení izolačního stavu zaznamenává a uchovává události ve vnitřní paměti.

 

Nastavitelná perioda měření

Nastavitelná perioda měření

Hlídač je koncipován jako číslicové měřidlo s mikroprocesorovým řízením a pamětí vyhodnocených mezních hodnot.

Mikroprocesor zajišťuje měření dvanácti silových přívodů (od 10 neživých částí a 2 třífázových sítí IT) proti referenčním přívodům (skříň vozidla, trolej, zemnicí pásek).

Všechny přívody jsou opatřeny ochrannými impedancemi. Umožňuje měření maximálně 24 kombinací přívodů a v každé z nich použít až čtyři měřicí metody pro vyhodnocení stavu izolace:

• měření špičkového napětí,
• měření svodového proudu,
• měření proudu z vnitřního zdroje 48 VDC a výpočet izolačního odporu,
• měření proudu z vnitřního zdroje 1 000 VDC a výpočet izolačního odporu.

Perioda měření je nastavitelná. Výsledek měření každého silového přívodu je na čelním panelu indikován dvojicí svítivek LED (bílá a červená). Průběh a metoda měření jsou signalizovány čtyřmi žlutými LED.

 

Uchování dat i při výpadku napájení

Uchování dat i při výpadku napájení

Všechny nastavitelné parametry nutné pro správnou činnost zařízení a změřené mezní údaje jsou uloženy ve třech paměťových blocích, které uchovávají data i při výpadku napájení.

Paměť režimů - umožňuje nastavit datum, čas, periodu měření a zvolit, které měřicí metody se použijí v jednotlivých kombinacích silových přívodů. Tuto změnu funkce hlídače může provést pomocí notebooku pouze osoba oprávněná.

Paměť mezí - umožňuje pro každou měřicí metodu a každou kombinaci silových přívodů nastavit dvě mezní hodnoty k signalizaci (VÝSTRAHA, NEBEZPEČÍ) jejich překročení respektive jejich nedosažení. Nastavení mezních hodnot pro signalizaci může obdobně provést pouze osoba oprávněná pomocí notebooku.

Paměť překročení mezních hodnot - zaznamenává až 128 případů překročení mezních hodnot napětí, proudů nebo izolačních odporů s uvedením jejich číselné hodnoty a doplněné datem a časem výskytu. Přítomnost dosud nepřečtených záznamů v této paměti je signalizována rozsvícením diody LED. Po přenesení záznamů do notebooku dioda zhasne. Jestliže dojde k přeplnění kapacity paměti, jsou nejstarší údaje přepisovány údaji nejnovějšími.

Konstrukce

Konstrukce

Hlídač je vestavěn do jediné celoplastové skříňky (230 x 200 x 95 mm) s průhlednými dvířky, pod kterými je čelní panel se signalizačními diodami LED, dvěma tlačítky a přístrojovými zdířkami.

Na zdířky jsou přivedeny přívody od neživých částí a elektrické středy živých částí, což při vypnutém hlídači umožňuje přímo na nich měřit odpory jednotlivých izolačních vrstev (např. Megmetem), případně při zapnutém hlídači simulovat snížené izolační stavy.

Hlídač je s elektrickými obvody trolejbusu propojen konektory. V příslušenství jsou dodávány jejich protikusy k připojení vodičů.